VISKAS APIE STRESĄ

KAIP KŪNAS REAGUOJA Į STRESĄ?

Stresas, kaip fiziologinė kūno reakcija, prasideda nuo to, kad jutimo organų gauta informacija apie stresą keliauja į smegenis.
Kai jaučiame pavojų, smegenys duoda komandas: „ginkis“ arba „bėk“ (angl. „Fight or Flight“). Žmogus tampa „kovos mašina” – įsijungia išlikimo arba streso mechanizmas, kurio metu pagreitėja širdies ritmas, padidėja kraujospūdis, išsiskiria adrenalinas (kortizolis), padidėja gliukozės ir cholesterolio kiekis, laikinai sustoja virškinimas ir inkstų veikla.

Streso metu sutrinka miegas ir tai yra normalu… Pavojaus būsena palaiko organizmą budrumo režime.

KAIP STRESAS VEIKIA?

Stresas gali būti teigiamas (eustresas), kai organizmas sugeba sėkmingai prisitaikyti prie fizinių ar psichologinių grėsmių stresorių ir kuris veikia stimuliuojančiai, motyvuojančiai. Priešingai, organizmo nesugebėjimas sėkmingai prisitaikyti vadinamas neigiamu stresu (distresas).

 Neigiamas stresas pasireiškia tuomet, kai žmogus leidžia jam vešėti, dažniausiai kai nėra galimybės imtis reikalingų žingsnių ir išsivaduoti iš streso, kai stresinė reakcija yra per stipri arba tęsiasi per ilgai. Neigiamo streso pasekmės yra žalingos: ilgainiui pradedama jausti nerimą, sutrinka miegas, apetitas, atsiranda didesnis dirglumas, blogėja atmintis, krinta darbingumas.

Šiuolaikinė medicina siūlo  vaistus, kurių pagrindą sudaro itin efektyvūs, stipriai veikiantys cheminiai komponentai. Tai iš tiesų gali padėti, tačiau migdomieji, slopinamieji preparatai yra susiję su pripratimu, priklausomybės ir įvairių pašalinių reakcijų veikimu. Todėl vis dažniau linkstama rekomenduoti augalinės kilmės preparatus.

Motyvai, kodėl rekomenduojami augaliniai preparatai, yra:

  • jie gerai toleruojami tiek jaunų, tiek senyvo amžiaus žmonių;
  • veikia švelniai;
  • netrikdo įprasto gyvenimo ritmo;
  • nemažina budrumo;
  • nesukelia pripratimo sindromo;
  • gana efektyvūs;
  • dažniausiai parduodami be gydytojo recepto.

EMOCINIO IŠSEKIMO SINDROMAS

Rutina, nerimas dėl rytojaus, bendravimas su nepriimtinais asmenimis ilgainiui išsekina emociškai ir sukelia dvasinį, fizinį bei protinį pervargimą. Emocinis išsekimas pavojingas tuo, kad jis linkęs progresuoti ir yra sunkiai kontroliuojamas. Dėl jo gali pablogėti sveikata, paūmėti lėtinės ligos. Stresas turi įtakos net 80 proc. visų ligų – nuo depresijos iki vėžio ir širdies ligų. Apie 70-80 proc. nedarbingumo dienų taip yra susijusios su stresu, pvz., galvos skausmas, nugaros skausmas, astma, išsekimas, lėtinis nuovargis.

Pirmieji emocinio išsekimo požymiai – nuovargis ir padidėjusi nervinė įtampa bendraujant su aplinkiniais, dažnėjantys konfliktai šeimoje. Ilgainiui užvaldo apatija, atsiranda galvos skausmai, nemiga bei kiti simptomai. Profesinė emocinė krizė dažnai ištinka žmones, kuriems darbe tenka didelis krūvis, nuolat stinga laiko, kolegų ar vadovybės paramos bei pripažinimo. Jie jaučiasi įvaryti į kampą. Dėl nuolatinės įtampos tokie žmonės gali pradėti neadekvačiai reaguoti į įvykius.

VIENA IŠ MIEGO SUTRIKIMŲ PRIEŽASČIŲ – STRESAS

Įvairūs veiksniai gali sukelti nedidelius miego sutrikimus, tačiau viena pagrindinių nemigos priežasčių yra stresas.
Stresą gali sukelti įvairūs stresoriai: sutuoktinio mirtis, skyrybos, šeimos nario mirtis, trauma ar liga, vedybos, darbo netektis, nėštumas ir t.t.
Kasdieniai streso sukėlėjai gali būti, pavyzdžiui, per didelė prisiimta atsakomybė, susirūpinimas fizine sveikata, vienišumas, rūpesčių ir darbų gausa, nepakankamas laikas poilsiui ar pan.
22% Europos darbuotojų teigia, kad patiria stresą darbe*.

Šaltinis:
(*) http://www.inrs.fr/media.html?refINRS=ED%205021
European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions, “IV European Survey on Working Conditions”, Office des official publications of the European Communities, 2007.

PATARIMAI, PADĖSIANTYS UŽMIGTI IR MIEGOTI

  • Kambarys, kuriame miegate turi būti vėsus ir tamsus: išjunkite visas šviesas, užtraukite užuolaidas, jeigu reikia, naudokite šviesos nepraleidžiančias užuolaidas.
  • Venkite besaikio kavos, arbatos ar kitų stimuliuojančių gėrimų (ypač 
    po 16 val.), tabako (nikotinas yra stimuliatorius) ir alkoholio vartojimo.
  • Prieš miegą venkite sunkaus ar riebaus maisto ir priešingai – neikite miegoti alkani. Natūraliai alkis sutrikdo miegą. 
  • Svarbus miego režimas: eiti miegoti ir keltis kasdien tuo pačiu metu. Užmigti reikėtų iki vidurnakčio.
  • Palikti (bent jau pasistengti) rūpesčius už miegamojo durų.
  • Svarbu, kad kūnas gautų pakankamai fizinio krūvio dieną, venkite per daug intensyvios mankštos prieš miegą. Fizinis krūvis, nuovargis – gerina ir gilina miegą. Dieną gerai fiziškai padirbėję – užmigsite be problemų. 

KAIP PADĖTI SAU IR KITIEMS?

Norėdami kuo mažiau nukentėti nuo streso darbe bent du ar tris kartus per savaitę skirkite laiko pabūti su jus palaikančiais draugais ar šeima. Jeigu jaučiate spaudimą – kalbėkitės apie tai, ieškokite paramos. Naudokite stresą mažinimo technikas, kurių yra įvairių – tai fiziniai pratimai, mitybos sureguliavimas, hobiai, pozityvus mąstymas, atsipalaidavimo pratimai, pvz., meditacija ar joga. Daugiau būkite gryname ore.

Jeigu esate vadovas – skirkite savo vadovaujamiems darbuotojams laiko atsigauti po intensyvaus ir atsakingo darbo. Skatinkite pozityvius socialinius santykius tarp darbuotojų, problemų sprendimą, palaikykite emociškai. Venkite elektroninio vadovavimo personalui. Asmeninis vadovavimas sukelia daug mažiau streso.

ATGAUK RAMYBĘ SU SEDATIF PC!

Kai nepadeda kitos priemonės, verta prisiminti švelnaus poveikio preparatą Sedatif PC. Tai pagal svarbiausias homeopatijos taisykles pagamintas preparatas, padedantis įveikti padidėjusį emocionalumą, irzlumą, miego sutrikimus. Jis ypač tinka žmonėms, jaučiantiems lėtinį nuovargį, neramiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms. Įprastu atveju Sedatif PC rekomenduojama lėtai sučiulpti 2 tabletes padėjus po liežuviu 3 kartus per dieną. Esant nemigai, tabletes gerti dienos metu ir prieš miegą. Labai svarbu, jog Sedatif PC gali vartoti socialiai aktyvūs žmonės, nes jis nesukelia mieguistumo, neveikia reakcijos, todėl jis tinkamas ir vairuotojams. Kontraindikacijų nėra. Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį, ir vaistą vartoti kaip nurodyta. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolimesnio gydymo prašome pasitarti su gydytoju ar vaistininku.